Podatkowa księga przychodów i rozchodów

podatkowa księga przychodów i rozchodów

Podatkowa księga przychodów i rozchodów dla przedsiębiorcy

Każdy przedsiębiorca staje przed koniecznością określenia swoich zobowiązań podatkowych. Służy to prawidłowemu rozliczeniu z urzędem skarbowym. Jedną z metod ewidencji jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Dzięki niej mali podatnicy mogą rozliczyć się z podatku dochodowego.

W PKPiR ujmuje się przychody podatkowe i koszty ich uzyskania związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jest to dość prosta forma ewidencji, którą może zająć się samodzielnie przedsiębiorca lub wyspecjalizowane biuro księgowe. Pracownicy biura zapewnią kompleksową obsługę firmy, rozwikłają wszelkie niejasności prawne i zadbają o rzetelne prowadzenie księgowości. Dzięki temu podatnik będzie mógł w pełni skupić się na swojej głównej działalności gospodarczej. Jednak przed wpisaniem w wyszukiwarce hasła „biuro rachunkowe poznań”, warto wcześniej zastanowić się, jakie usługi księgowe nas interesują.
Zlecenie prowadzenia księgowości zewnętrznemu podmiotowi może okazać się bezpieczniejszym rozwiązaniem. Jednak decydując się na pomoc biura trzeba sprawdzić jego ofertę i opinie. Pozwoli to uniknąć wielu potencjalnych problemów w przyszłości.

Kto jest zobowiązany do prowadzenia PKPiR?

Nie każdy jest zobowiązany do korzystania z tej formy ewidencji. W polskim ustawodawstwie wymienia się też inne metody ewidencji operacji gospodarczych. W związku z tym Księga Przychodów i Rozchodów jest tylko jednym z nich i kieruje się ją określonej grupy.
Do podatników zobligowanych do prowadzenia księgi przychodów należą między innymi osoby fizyczne, spółki partnerskie czy spółki cywilne i jawne osób fizycznych. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że księgę przychodów i rozchodów obejmuje limit, po przekroczeniu którego wymagana jest pełna księgowość. Limit dotyczy osiągniętych za poprzedni rok obrotowy przychodów i wynosi 2 mln euro (oczywiście w przeliczeniu na walutę polską).
Poza tym oczywiście istnieje wiele innych ważnych zasad związanych z prowadzeniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Informacje można znaleźć samemu lub uzyskać ze strony wyspecjalizowanych w tym zakresie pracowników księgowości. Skuteczne zadbanie o swoje finanse i prawidłowe rozliczenia z urzędami pozwala na spokojne prowadzenie i rozwój swojego biznesu.