Biuro rachunkowe Poznań czy księgowa na etacie

biuro rachunkowe

Księgowa czy biuro rachunkowe Poznań?

Przedsiębiorcy często mają wątpliwości, czy wybrać biuro rachunkowe Poznań, czy zatrudnić księgową na etacie? Za zatrudnieniem księgowej przemawia nie do końca prawidłowe przekonanie, że tylko taka opcja zapewni szybkie i sprawne rozliczenie firmy. Dodatkowym atutem ma być bezpośredni kontakt z osobą, która dobrze zna sytuację finansową firmy. Gdy przedsiębiorca decyduje się na zatrudnienie konkretnej osoby do prowadzenia księgowości, zyskuje w pewien sposób poczucie bezpieczeństwa. Przeważnie potwierdza je bezpośrednim sprawdzeniem kwalifikacji przyszłej księgowej.

W sytuacji gdy wystarczy, aby była prowadzona tylko podatkowa księga przychodów i rozchodów, lepiej zdecydować się na biuro. Należy pamiętać, ze zatrudnienie księgowej będzie generowało wiele dodatkowych kosztów. Podstawowy koszt, to jej comiesięczne wynagrodzenie. Do tego dochodzą kolejne, takie jak wydatki na sprzęt komputerowy i odpowiednie oprogramowanie. Środki te można przeznaczyć na inne cele, które mogą wspomóc rozwój przedsiębiorstwa.
Poważna sytuacja dla przedsiębiorcy zaistnieje wtedy, gdy księgowa zatrudniona na etacie w firmie, nie będzie dostępna przez dłuższy okres czasu. Nieobecność spowodowana długą chorobą prowadzi do braku nadzoru nad księgowością i finansami firmy. Biorąc pod uwagę wymienione sytuacje, w najgorszym wypadku może dojść do utraty stabilności przedsiębiorstwa.

Fachowość i dostępność

Znacznie bardziej stabilne rozwiązanie, to biuro rachunkowe. Podstawowy argument to niskie koszty. Decydując się na konkretne biuro, należy sprawdzić opinie o nim, aby zapobiec wystąpieniu problemów w czasie współpracy. Biuro księgowe cieszące się dobrą opinią, zatrudnia przeważnie doświadczonych księgowych, którzy dokonują prawidłowych obliczeń. Popełnienie błędu przez księgowego wiąże się z koniecznością żądania odszkodowania. W takiej sytuacji znacznie większe możliwości posiada biuro, a nie księgowa zatrudniona na etacie. Jest to związane z obowiązkiem posiadania przez firmę świadczącą usługi księgowe, wykupionej polisy OC. Gwarantuje to uzyskanie odszkodowania nawet w wysokości kilkuset tysięcy.

Rozliczenia online

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest internetowe biuro rachunkowe. Dokumenty dostarcza się przez całą dobę. Całodobowo dostępna jest dokumentacja księgowo-finansowa oraz kontakt z kompetentną osobą. Księgowość online zapewnia szereg udogodnień, takich jak automatyczne wypełnianie deklaracji podatkowych, dostęp do systemu fakturowania i wiele innych.
Biorąc pod uwagę szereg zalet współpracy z biurem księgowym, należy uznać, że jest to o wiele lepsze rozwiązanie pod względem ekonomicznym i organizacyjnym, niż zatrudnienie księgowej na etacie.